Letos mineva natanko sto let rojstva znane mladinske pisateljice, pedagoginje in novinarke Ele Peroci. Pisateljice se predvsem spominjamo po njenih najbolj znanih mladinskih delih kot so Muca Copatarica in Moj dežnik je lahko balon.

Ela Peroci  je po drugi svetovni vojni poučevala in delovala kot novinarka pri mladinskih revijah Pionir (današnja Gea), Ciciban in Mladi svet. Delovala je tudi v mladinskem izobraževalnem programu Radia Slovenija in bila urednica oddaje Radijska šola od leta 1962 do upokojitve leta 1978. Pravljica Moj dežnik je lahko balon je bila njena prva objavljena pravljica, ki je izšla leta 1955 z ilustracijami Marlenke Stupica. Postala  je ena najbolj priljubljenih slovenskih pravljic, natisnjena v več 120.000 izvodih. Muca Copatarica iz leta 1957 s podobami Ančke Gošnik Godec pa je bila natisnjena v skoraj 150.000 izvodih. Prepoznavna je tudi po Hišici iz kock z ilustracijami Lidije Osterc, ki je izšla leta 1964Leta 1964 so njene zgodbe izšle v zbirki najlepših pravljic Za lahko noč.

Celoten članek o Eli Peroci si lahko preberete na sledeči povezavi: Okroglih sto let Ele Peroci: nova zbirka pravljic ob jubileju

Pisateljica je bila zmeraj na strani otroške domišljije, zato so njene pravljice pri otrocih priljubljene še danes.

Prisluhnite njenim najbolj priljubljenim pravljicam tudi na youtubu:

MUCA COPATARICA

MOJ DEŽNIK JE LAHKO BALON