»Matematika je igra in zabava«

Otroci se z matematiko srečujejo vsak dan, njihovo življenje je polno matematičnih izkušenj.  Otrok to področje uporablja pri igri, skozi igro in jo tako spoznava kot nekaj prijetnega. Matematika vključuje najrazličnejše dejavnosti v vrtcu, ki otroka spodbujajo, da v igri ali vsakodnevnih opravilih pridobiva izkušnje, spretnosti in znanja o tem, kaj je veliko, kaj majhno, kakšne so barve okoli nas, česa je več in česa manj, kaj so simboli, itd. Matematika je pomembno področje. Zato je nujno, da otrokom pomagamo na igriv način razvijati tovrstno mišljenje. Otrok je vesel in zadovoljen, ko najde rešitev neke zastavljene matematične naloge, zato vedno znova išče poti kako priti do te rešitve.

V mesecu novembru in januarju smo se v naši skupini posvetili predvsem področju matematike.
V okviru tega področja smo izvedli naslednje dejavnosti:

• otrok se igra gibalne igre ob katerih šteje,
  • uporaba tehnik aktivnega učenja (kockanje, karte..) na temo števila in barve,
  • izvedba različnih govornih iger na to temo,
  • likovno ustvarjanje (spoznavanje osnovnih barv, tiskanje števil in pik s pečatniki),
  • otrok prešteva in razvršča naravni material (palice, storže, majhne kamne..)
  • otrok prešteva sebe in druge otroke v jutranjem krogu,
  • otrok se igra z različnimi matematično didaktičnimi igrami,
  • otrok se sreča z različnimi pesmicami, deklamacijami, rimami in zgodbami na to temo,
  • otrok išče lastne poti pri reševanju matematičnih problemov,
  • otrok razvršča in klasificira,
  • otrok spoznava nove matematične pojme (veliko, majhno, dolgo, kratko..)
  • ogled knjig na to temo,
  • spoznavanje matematičnih likov.

Vso znanje, ki so ga otroci do sedaj osvojili bomo še naprej utrjevali in tudi nadgrajevali.

Zapisala: Jasmina Paldauf, dipl. vzg.

Povezava do fotogalerije – matematika